Gyakori kérdések

Mi az áldozatsegítő rendszer célja?

Ha valaki közvetlenül vagy közvetetten (például tanúként vagy családtagon keresztül) kapcsolatba kerül valamilyen bűncselekménnyel, értelemszerűen fel kell dolgoznia ennek hatásait. Normális emberi reakció, ha ilyenkor fizikai vagy lelki problémák jelentkeznek, emellett anyagi nehézségek is felléphetnek. Ezeken a területen ad támogatást a hazai áldozatsegítő rendszer, valamint számos olyan preventív feladatot is ellát, amely az áldozattá válás megelőzését szolgálja.

Kinek tud segíteni az áldozatsegítő rendszer?+

Segítséget kaphat, aki Magyarország területén bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés sértettjévé vált, vagy aki a bűncselekmény közvetlen következményeként sérelmet (testi vagy lelki sérülést, érzelmi megrázkódtatást, illetve vagyoni kárt) szenvedett el. Igénybe veheti az áldozatsegítő szolgáltatásokat az EU bármely tagállamának Magyarországon életvitelszerűen élő állampolgára vagy az a Magyarországon életvitelszerűen élő magyar állampolgár is, aki jogszerű külföldi tartózkodása alatt bűncselekmény áldozatává vált. Ezen személyek esetén azonnali pénzügyi segély kizárólag akkor adható, ha az elszenvedett bűncselekmény szándékos, személy elleni erőszakos jellegű, és az áldozatnak – a megfelelő dokumentumokat csatolva – igazolnia kell azt, hogy bűncselekmény áldozatává vált.

Milyen segítséget kaphatnak az áldozatok?+

Az Áldozatsegítő Központokban:

• személyre szabott és helyzethez illeszkedő teljes körű tájékoztatást;
• érzelmi segítséget, az áldozat igénye szerint pszichológus szakember közreműködésével a külön erre a célra kialakított, biztonságot adó patrónus szobában;
• problémamegoldó szervhez történő áldozatirányítást
• érdekeik érvényesítésének elősegítését.


Az Áldozatsegítő Központok szoros szakmai együttműködésben dolgoznak az Áldozatsegítő Szolgálatokkal.
A fővárosi és megyei kormányhivatalokban működő területi Áldozatsegítő Szolgálatoknál a bűncselekmények és tulajdon elleni szabálysértések áldozatai számára számos területen tudnak segítséget nyújtani:
– elősegítik az áldozatok érdekeinek érvényesítését;
– az elkövetéstől számított 8 napon belül beadott kérelem alapján azonnali pénzügyi segélyt adhatnak, krízishelyzet fennállása esetén;
– áldozati státuszukat igazolhatják;
– tanúgondozással kapcsolatos feladatot láthatnak el;
– védett szálláshelyet biztosíthatnak.

A szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmények súlyos sérültjei és halálos áldozataik hozzátartozói mindezen túl állami kárenyhítést is igényelhetnek. Valamennyi támogatás ingyenesen vehető igénybe.

Mit jelent az érdekérvényesítés elősegítése?+

Az érdekérvényesítés elősegítése keretében az áldozatsegítő szolgálat az áldozatot a szükségletének megfelelő módon és mértékben hozzásegíti alapvető jogai érvényesítéséhez, az egészségügyi, egészségbiztosítási ellátások és a szociális ellátások, valamint más állami támogatások igénybevételéhez, ezzel összefüggésben tájékoztatást nyújt, jogi tanácsot ad, érzelmi segítséget nyújt, segítséget ad a sérelem rendezéséhez.

Mire szolgál az azonnali pénzügyi segély?+

Az azonnali pénzügyi segély célja a bűncselekményt (tulajdon elleni szabálysértést) követő nagyon rövid időn belül kialakult krízishelyzet orvoslása. Kizárólag a bűncselekmény (tulajdon elleni szabálysértés) elkövetésétől számított 8 napon belül kérhető. Az azonnali pénzügyi segély a lakhatás, a ruházkodás, az utazás, az élelmezés, a gyógyászati költségek, illetve kegyeleti kiadások enyhítésére adható. Az azonnali pénzügyi segély nem kártérítés, hanem méltányossági döntés, és a rászorultság vizsgálata nélkül adható az áldozatoknak. A segély összegét az áldozatnak az őt ért cselekmény következtében kialakult helyzete, valamint az határozza meg, milyen hosszú ideig nem tudja önerőből megoldani anyagi problémáit.
A segély maximális összege 2024-ben 221,779 Ft.

Mi a kárenyhítés?+

Kárenyhítésre a szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény közvetlen fizikai sértettjei jogosultak, akiknek testi épsége, egészsége a bűncselekmény következtében súlyosan károsodott, továbbá ezek hozzátartozói, eltartottjai, illetve aki a szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény következtében meghalt sértett eltemettetéséről gondoskodott. A kár összegét és a bűncselekménnyel való okozati összefüggést minden esetben bizonyítani szükséges. A kárenyhítés megállapítása iránti kérelmet a bűncselekmény elkövetésétől számított 1 éven belül lehet benyújtani. Az állami kárenyhítési kérelem az Áldozatsegítő Szolgálat bármely területi szervénél benyújtható. A kárenyhítés összege mindig a bekövetkezett kár/jövedelemcsökkenés nagyságához igazodik.
A támogatás maximális összege 2024-ben 3.326.691 Ft.

Hol nyújtható be a kérelem?+

A kérelem bármely áldozatsegítő szolgálatnál előterjeszthető. A területi áldozatsegítő szolgálatok a fővárosi és megyei kormányhivatalok részeként működnek.
További tájékoztatás kérhető 0-24 óráig, az ingyenesen hívható Áldozatsegítő Vonal 06 80 225 225-ös számán.

Hol szerezhető be a kérelemnyomtatvány?+

A nyomtatvány letölthető az Igazságügyi Minisztérium honlapjáról: igazsagugyiinformaciok.kormany.hu. Az áldozatsegítő szolgálatok és az Áldozatsegítő Központok pedig kérésre, ingyenesen postai vagy elektronikus úton biztosítják a nyomtatványt.

A kérelem benyújtása kötött valamilyen határidőhöz?+

Az azonnali pénzügyi segély iránti kérelem benyújtásának határideje a bűncselekmény elkövetésétől számított 8 nap. Állami kárenyhítés esetén a kérelem a bűncselekménytől számított 1 évig benyújtható.
Az áldozati státusz igazolása iránti kérelem határidő nélkül előterjeszthető.

Mire használható az áldozati státusz igazolása?+

Az áldozati státusz igazolásáról szóló hatósági bizonyítvány felhasználható többek között a jogi segítségnyújtásról szóló törvényben meghatározott támogatás igénybevételéhez, eltulajdonított, megsemmisült személyes iratok pótlásához, más hatóság, szerv, vagy szervezet támogatásának, szolgáltatásának igénybevételéhez.

Ha feljelentést tesz valaki, akkor az áldozatsegítő szolgáltatások alanyi jogon illetik meg?+

Nem. A szolgáltatásokat kérelmezni kell, az egyes szolgáltatástól és a konkrét helyzettől is függ az, hogy abban ki részesülhet. Jogi segítségnyújtásnál a szolgálat a szociális rászorultságot vizsgálja, azonnali pénzügyi segély megállapítására pedig akkor van mód, ha a bűncselekmény következtében az áldozat olyan helyzetbe került, hogy a lakhatással, ruházkodással, élelmezéssel és utazással kapcsolatos, valamint a gyógyászati és kegyeleti jellegű rendkívüli kiadásai megfizetésére adott körülmények között nem képes.

További hírek

Áldozatsegítő Központ

Egy áldozatnak segíteni nem csak törvényi, erkölcsi kötelességünk is

Öt Áldozatsegítő Központot (ÁSK) nyitott 2024-ben az Igazságügyi Minisztérium.

2024.12.10.

Tuzson Bence: Az áldozatsegítés az Igazságügyi Minisztérium egyik legfontosabb feladata

Az áldozatsegítés az Igazságügyi Minisztérium (IM) egyik legfontosabb feladata.

2024.12.09.
romantikus csalás

A romantikus csalással nem csak az anyagi értékeinktől fosztanak meg minket

Mi a romantikus csalás lényege? Milyen hatással van az internet a romantikus csalásokra? Milyen korosztályokat céloznak meg leggyakrabban a romantikus csalók? Erről a témáról beszélgetett a Csillagpont Rádióban Monos Márta szerkesztő-riporter és Doszpoly Orsolya, a Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátora.

2024.11.06.
Áldozatsegítés

Folyamatosan szükség van áldozatsegítő szakemberekre

Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, hiánypótló képzés indul az áldozatsegítés területén az Igazságügyi Minisztérium (IM) és a Miskolci Egyetem megállapodásának köszönhetően.

2024.10.28.
jogi segítségnyújtás

Húszéves a jogi segítségnyújtás intézménye Magyarországon

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) a Magyar Ügyvédi Kamara és a Szerencsejáték Zrt.

2024.10.25.
áldozatsegítő képzés

Hiánypótló képzés indul az áldozatsegítés területén

Jelentős előrelépést jelenthetett be a közelmúltban Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Király Nóra áldozatsegítés kommunikációjáért felelős miniszteri megbízott, ugyanis az áldozatsegítésben résztvevő szakemberek képzésének és továbbképzésének elindításával bővül a Miskolci Egyetem portfóliója.

2024.10.01.
Győri Áldozatsegítő Központ

Répássy Róbert: Kiemelt cél, hogy az áldozatok közül minél többen forduljanak az áldozatsegítő központokhoz

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) kiemelt célja, hogy az áldozatok közül minél többen ismeretet szerezzenek az áldozatsegítő központokról és minél többen forduljanak a központokhoz segítségért – mondta dr.

2024.09.27.
Áldozatsegítés

A pécsi az egyik legjobban működő Áldozatsegítő Központunk

A Pécsi Áldozatsegítő Központban (ÁSK) tartottak szakmai értekezletet a múlt héten Király Nóra áldozatsegítésért felelős miniszteri megbízott vezetésével.

2024.09.18.