áldozat lehet az a természetes személy, aki bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés sértettje és az a természetes személy, aki a bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés közvetlen következményeként szenvedett hátrányt (például hozzátartozók vagy egy szemtanú is).
az a természetes (vagy nem természetes) személy, akinek (vagy amelynek) a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette, a büntetőeljárásban lehet feljelentő, magánvádló, pótmagánvádló, magánfél, kihallgathatják tanúként is.
bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény.
valamely bűncselekmény gyanújára utaló, formához nem kötött közlés. Annak elengedhetetlen ismérve, hogy meghatározott, vagy ismeretlen személy ellen, a bűncselekmény gyanújára vonatkozóan konkrét adatot is tartalmazva az eljárás megindítását célozza, kifejezetten azt igényelje. Minden egyéb hatósághoz intézett közlés bejelentés csupán; az ügyész, a nyomozó hatóság tájékoztatása ilyen igény nélkül. A feljelentés bárkit megillető jogosultság.
könnyű testi sértés, magántitok megsértése, levéltitok megsértése, rágalmazás, becsületsértés és kegyeletsértés esetén a vádat mint magánvádló a sértett képviseli, feltéve, hogy az elkövető magánindítványra büntethető.
tanúként hallgatható ki, akinek a bizonyítandó tényről tudomása lehet.
testi vagy lelki sérülés, érzelmi megrázkódtatás, illetve vagyoni kár.
a bűncselekmény következtében az áldozatban kialakult tartós, komoly félelem, szorongás.
az áldozatban kialakult trauma, pszichés zavar.
az az érték, amellyel a bűncselekmény következményeképpen az áldozat vagyona csökkent, illetve azok a károkozáshoz utóbb kapcsolódó kiadások, amelyek a károsító magatartás hatására jelentkeztek.
az az állapot, amikor az áldozat rendkívüli élethelyzetbe kerül a bűncselekmény következtében, a mindennapi megélhetéséhez szükséges kiadásait nem tudja fedezni. Egyéb költségek megfizetése merül fel, amelyet nem tud megfizetni, vagy amelynek megfizetése veszélyezteti megélhetését.
Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa a TV2 reggeli műsorának, a Mokkának volt a vendége a közelmúltban.
Közel tizenegy hónapja nyitotta meg kapuit a Kaposvári Áldozatsegítő Központ (ÁSK), amely azóta is az áldozatok érdekében végzett személyre szabott, empatikus és komplex segítségnyújtás központja Somogy vármegyében.
Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa volt a napokban az M1 napi aktuális csatornáján a Ma este című műsor vendége.
A két ünnep között is nyitva tartanak az áldozatsegítő központok országszerte, vagyis az állam segít mindenkinek, aki bajba kerül – jelentette be Király Nóra áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos szerdai sajtótájékoztatón.
Öt Áldozatsegítő Központot (ÁSK) nyitott 2024-ben az Igazságügyi Minisztérium.
Az áldozatsegítés az Igazságügyi Minisztérium (IM) egyik legfontosabb feladata.
Mi a romantikus csalás lényege? Milyen hatással van az internet a romantikus csalásokra? Milyen korosztályokat céloznak meg leggyakrabban a romantikus csalók? Erről a témáról beszélgetett a Csillagpont Rádióban Monos Márta szerkesztő-riporter és Doszpoly Orsolya, a Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátora.
Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, hiánypótló képzés indul az áldozatsegítés területén az Igazságügyi Minisztérium (IM) és a Miskolci Egyetem megállapodásának köszönhetően.