áldozat lehet az a természetes személy, aki bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés sértettje és az a természetes személy, aki a bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés közvetlen következményeként szenvedett hátrányt (például hozzátartozók vagy egy szemtanú is).
az a természetes (vagy nem természetes) személy, akinek (vagy amelynek) a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette, a büntetőeljárásban lehet feljelentő, magánvádló, pótmagánvádló, magánfél, kihallgathatják tanúként is.
bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény.
valamely bűncselekmény gyanújára utaló, formához nem kötött közlés. Annak elengedhetetlen ismérve, hogy meghatározott, vagy ismeretlen személy ellen, a bűncselekmény gyanújára vonatkozóan konkrét adatot is tartalmazva az eljárás megindítását célozza, kifejezetten azt igényelje. Minden egyéb hatósághoz intézett közlés bejelentés csupán; az ügyész, a nyomozó hatóság tájékoztatása ilyen igény nélkül. A feljelentés bárkit megillető jogosultság.
könnyű testi sértés, magántitok megsértése, levéltitok megsértése, rágalmazás, becsületsértés és kegyeletsértés esetén a vádat mint magánvádló a sértett képviseli, feltéve, hogy az elkövető magánindítványra büntethető.
tanúként hallgatható ki, akinek a bizonyítandó tényről tudomása lehet.
testi vagy lelki sérülés, érzelmi megrázkódtatás, illetve vagyoni kár.
a bűncselekmény következtében az áldozatban kialakult tartós, komoly félelem, szorongás.
az áldozatban kialakult trauma, pszichés zavar.
az az érték, amellyel a bűncselekmény következményeképpen az áldozat vagyona csökkent, illetve azok a károkozáshoz utóbb kapcsolódó kiadások, amelyek a károsító magatartás hatására jelentkeztek.
az az állapot, amikor az áldozat rendkívüli élethelyzetbe kerül a bűncselekmény következtében, a mindennapi megélhetéséhez szükséges kiadásait nem tudja fedezni. Egyéb költségek megfizetése merül fel, amelyet nem tud megfizetni, vagy amelynek megfizetése veszélyezteti megélhetését.
A Baranya vármegyei rendőrség és a szintén vármegyei Katasztrófavédelem közös gyermeknapi rendezvényt szervez a pécsiek és a közeli települések lakosai számára 2025.
A Thököly Imre utcából a Szily János utcába költözött a Szombathelyi ÁSK.
A bűnt üldözni kell, az áldozatoknak segítséget kell nyújtani, a bűn nem maradhat büntetlenül, és az áldozat nem maradhat segítség nélkül – jelentette ki Tuzson Bence igazságügyi miniszter a múlt pénteki Victima Protector díjátadó ünnepségen.
Az áldozatvédelem, a pártfogó felügyeleti tevékenység és a családi csődvédelem tematikájának oktatásba illesztése érdekében együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium és a győri székhelyű Széchenyi István Egyetem hétfőn Budapesten.
Az Újbudai Áldozatsegítő Központ Budapest második Áldozatsegítő Központjaként 2024 nyarán kezdte meg működését.
A Székesfehérvári Áldozatsegítő Központ (ÁSK) koordinátori feladatait Halászné Kis Andrea látja el, aki tizennyolc év szakmai tapasztalattal a háta mögött érkezett az Igazságügyi Minisztérium kötelékébe.
Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztosa a TV2 reggeli műsorának, a Mokkának volt a vendége a közelmúltban.
Közel tizenegy hónapja nyitotta meg kapuit a Kaposvári Áldozatsegítő Központ (ÁSK), amely azóta is az áldozatok érdekében végzett személyre szabott, empatikus és komplex segítségnyújtás központja Somogy vármegyében.