áldozat lehet az a természetes személy, aki bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés sértettje és az a természetes személy, aki a bűncselekmény, illetve tulajdon elleni szabálysértés közvetlen következményeként szenvedett hátrányt (például hozzátartozók vagy egy szemtanú is).
az a természetes (vagy nem természetes) személy, akinek (vagy amelynek) a jogát vagy a jogos érdekét a bűncselekmény közvetlenül sértette vagy veszélyeztette, a büntetőeljárásban lehet feljelentő, magánvádló, pótmagánvádló, magánfél, kihallgathatják tanúként is.
bűncselekmény miatt bárki tehet feljelentést. A feljelentés kötelező, ha annak elmulasztása bűncselekmény.
valamely bűncselekmény gyanújára utaló, formához nem kötött közlés. Annak elengedhetetlen ismérve, hogy meghatározott, vagy ismeretlen személy ellen, a bűncselekmény gyanújára vonatkozóan konkrét adatot is tartalmazva az eljárás megindítását célozza, kifejezetten azt igényelje. Minden egyéb hatósághoz intézett közlés bejelentés csupán; az ügyész, a nyomozó hatóság tájékoztatása ilyen igény nélkül. A feljelentés bárkit megillető jogosultság.
könnyű testi sértés, magántitok megsértése, levéltitok megsértése, rágalmazás, becsületsértés és kegyeletsértés esetén a vádat mint magánvádló a sértett képviseli, feltéve, hogy az elkövető magánindítványra büntethető.
tanúként hallgatható ki, akinek a bizonyítandó tényről tudomása lehet.
testi vagy lelki sérülés, érzelmi megrázkódtatás, illetve vagyoni kár.
a bűncselekmény következtében az áldozatban kialakult tartós, komoly félelem, szorongás.
az áldozatban kialakult trauma, pszichés zavar.
az az érték, amellyel a bűncselekmény következményeképpen az áldozat vagyona csökkent, illetve azok a károkozáshoz utóbb kapcsolódó kiadások, amelyek a károsító magatartás hatására jelentkeztek.
az az állapot, amikor az áldozat rendkívüli élethelyzetbe kerül a bűncselekmény következtében, a mindennapi megélhetéséhez szükséges kiadásait nem tudja fedezni. Egyéb költségek megfizetése merül fel, amelyet nem tud megfizetni, vagy amelynek megfizetése veszélyezteti megélhetését.
Mindenkinek fontos tudnia, mit tehet, ha áldozattá válik, és ugyanilyen fontos, hogy felismerjük, ha valaki áldozattá vált – ennek mentén (is) dolgoznak az áldozatsegítő központok – írja a vaol.
A bántalmazásnak ezer arca lehet, olykor közvetett, vagy kerülő úton is beléphet az életünkbe problémaként.
Hova lehet fordulni, ha csalás vagy bántalmazás áldozatai lettünk? A rendőrségen kívül ott a Debreceni Áldozatsegítő Központ, ahol jogászok és pszichológusok állnak az érintettek rendelkezésére – írja a haon.
Tavaly április 11-én nyitotta meg kapuit az ország 15.
Fennállásának ötödik évfordulóját ünnepli a Pécsi Áldozatsegítő Központ, amely ez idő alatt csaknem hétezer olyan embernek nyújtott segítséget, akik bűncselekmény áldozataivá váltak.
Egy idegen országban, pénz és iratok nélkül, még a legalapvetőbb dolgok is elérhetetlenné válhatnak.
Bűn nem maradhat büntetlenül, ahogy áldozat sem maradhat segítség nélkül – hangsúlyozta több alkalommal is Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
Az áldozatok védelme érdekében módosítottuk a büntetőeljárás szabályait, az áldozatsegítő központok kiépítésével pedig képesek vagyunk segíteni a bűncselekmények áldozatain – mondta Tuzson Bence igazságügyi miniszter csütörtökön Tatabányán, az áldozatsegítő központok országos hálózatának új állomásaként elkészült ottani létesítmény megnyitója után.