Fontos tudni, hogy Magyarországon az áldozatsegítő szolgálat, az Áldozatsegítő Központok és az Áldozatsegítő Vonal is ingyenesen nyújtják szolgáltatásaikat. Ha valaki úgy érzi, hogy áldozattá vált, és segítségre van szüksége, több módon is gyors, hathatós segítséghez juthat.
A hét minden napján, éjjel-nappal, ingyenesen hívható az Áldozatsegítő Vonal 06-80-225-225-ös telefonszáma, vagy közvetlenül is fordulhat az érintett az áldozatsegítő támogatások igénybevétele érdekében bármely fővárosi és megyei kormányhivatal áldozatsegítési feladatokat ellátó szervezeti egységeihez.
Az áldozat az országban immár a legtöbb nagyvárosban: Budapesten (két központban), Miskolcon, Szombathelyen, Pécsett, Szegeden, Szolnokon, Veszprémben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Debrecenben, Egerben, Békéscsabán, Zalaegerszegen, Kaposváron, Székesfehérváron, Győrben és Tatabányán is felkeresheti az Áldozatsegítő Központokat. Salgótarjánban, Érden, Siófokon, Dunakeszin és Sopronban pedig Áldozatsegítő Pont található a helyi rendőrség épületében. Emellett arra is van lehetősége az áldozatnak, hogy e-mailben kérjen segítséget, tájékoztatást:
Áldozatsegítő Központok és Pontok elérhetőségei
Az Áldozatsegítő Központok folyamatos szakmai együttműködésben dolgoznak az állami és civil szakmai társszervekkel, valamint a karitatív, egyházi szervezetekkel, az áldozatsegítő szolgálatokkal, és szükség esetén őket is bevonják a segítő-támogató tevékenységbe, így az áldozatok számára speciális, személyre szabott segítő támogatások biztosíthatóak.
A szolgálatok felvilágosítást adnak az áldozatoknak a jogaikról, kötelezettségeikről, lehetőségeikről; érzelmi, pszichológiai támogatást nyújtanak; jogi tanácsot adnak és gyakorlati segítséget biztosítanak; szükség esetén ügyvédi segítség igénybevételéhez is hozzásegítik az áldozatot; krízishelyzet fennállása esetén azonnali pénzügyi segélyt adhatnak (a bűncselekményt, vagy tulajdon elleni szabálysértést követő 8 naptári napon belül beadott kérelem alapján). A személy elleni erőszakos bűncselekmények súlyos sérültjei és a halálos áldozatok hozzátartozóit
mindezen túl állami kárenyhítéshez is hozzásegíthetik.
Az áldozatsegítő szakemberek segítséget tudnak nyújtani az ellátások igénybevételéhez, szükség esetén más hatóságok nyomtatványainak kitöltésében és az illetékes hivatalokkal való kapcsolatfelvételben is közreműködnek, továbbá segíteni tudnak többek között az ellopott okmányok pótlásában is. Végül, de nem utolsó sorban, ha szükséges, igazolják az áldozati státuszt is, ami akkor jelenthet segítséget, ha valamely hatóság vagy más szerv az általa nyújtott ellátás, szolgáltatás vagy támogatás igénybevételét attól teszi függővé, hogy az igénylő személy áldozat-e.
Külföldön vált áldozattá?
Amennyiben az Európai Unió valamely tagállamában vált bűncselekmény áldozatává, az alábbi linken elérhető kereső segítségével megtalálhatja a bűncselekmény elkövetése helye szerinti azon áldozatsegítő szervezetek elérhetőségét, amelyek információt tudnak nyújtani a külföldön elérhető támogatási formákról. Vegye fel a kapcsolatot velük bizalommal!
A bántalmazásnak ezer arca lehet, olykor közvetett, vagy kerülő úton is beléphet az életünkbe problémaként.
Hova lehet fordulni, ha csalás vagy bántalmazás áldozatai lettünk? A rendőrségen kívül ott a Debreceni Áldozatsegítő Központ, ahol jogászok és pszichológusok állnak az érintettek rendelkezésére – írja a haon.
Tavaly április 11-én nyitotta meg kapuit az ország 15.
Fennállásának ötödik évfordulóját ünnepli a Pécsi Áldozatsegítő Központ, amely ez idő alatt csaknem hétezer olyan embernek nyújtott segítséget, akik bűncselekmény áldozataivá váltak.
Egy idegen országban, pénz és iratok nélkül, még a legalapvetőbb dolgok is elérhetetlenné válhatnak.
Bűn nem maradhat büntetlenül, ahogy áldozat sem maradhat segítség nélkül – hangsúlyozta több alkalommal is Tuzson Bence igazságügyi miniszter.
Az áldozatok védelme érdekében módosítottuk a büntetőeljárás szabályait, az áldozatsegítő központok kiépítésével pedig képesek vagyunk segíteni a bűncselekmények áldozatain – mondta Tuzson Bence igazságügyi miniszter csütörtökön Tatabányán, az áldozatsegítő központok országos hálózatának új állomásaként elkészült ottani létesítmény megnyitója után.
Két évvel ezelőtti megnyitása óta eddig több mint 1200 ügyfél, bajba jutott számára nyújtott segítséget a Békéscsabai Áldozatsegítő Központ.