Fontos tudni, hogy Magyarországon az áldozatsegítő szolgálat, az Áldozatsegítő Központok és az Áldozatsegítő Vonal is ingyenesen nyújtják szolgáltatásaikat. Ha valaki úgy érzi, hogy áldozattá vált, és segítségre van szüksége, több módon is gyors, hathatós segítséghez juthat.
A hét minden napján, éjjel-nappal, ingyenesen hívható az Áldozatsegítő Vonal 06-80-225-225-ös telefonszáma, vagy közvetlenül is fordulhat az érintett az áldozatsegítő támogatások igénybevétele érdekében bármely fővárosi és megyei kormányhivatal áldozatsegítési feladatokat ellátó szervezeti egységeihez.
Az áldozat az országban immár több nagyvárosban: Budapesten, Miskolcon, Szombathelyen, Pécsett, Szegeden, Szolnokon, Veszprémben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Debrecenben és Egerben is felkeresheti az Áldozatsegítő Központokat. Salgótarjánban, Érden és Siófokon pedig Áldozatsegítő Pont található a helyi rendőrség épületében. Emellett arra is van lehetősége az áldozatnak, hogy e-mailben kérjen segítséget, tájékoztatást:
Áldozatsegítő Központok és Pontok elérhetőségei
Az Áldozatsegítő Központok folyamatos szakmai együttműködésben dolgoznak az állami és civil szakmai társszervekkel, valamint a karitatív, egyházi szervezetekkel, az áldozatsegítő szolgálatokkal, és szükség esetén őket is bevonják a segítő-támogató tevékenységbe, így az áldozatok számára speciális, személyre szabott segítő támogatások biztosíthatóak.
A szolgálatok felvilágosítást adnak az áldozatoknak a jogaikról, kötelezettségeikről, lehetőségeikről; érzelmi, pszichológiai támogatást nyújtanak; jogi tanácsot adnak és gyakorlati segítséget biztosítanak; szükség esetén ügyvédi segítség igénybevételéhez is hozzásegítik az áldozatot; krízishelyzet fennállása esetén azonnali pénzügyi segélyt adhatnak (a bűncselekményt, vagy tulajdon elleni szabálysértést követő 8 naptári napon belül beadott kérelem alapján). A személy elleni erőszakos bűncselekmények súlyos sérültjei és a halálos áldozatok hozzátartozóit
mindezen túl állami kárenyhítéshez is hozzásegíthetik.
Az áldozatsegítő szakemberek segítséget tudnak nyújtani az ellátások igénybevételéhez, szükség esetén más hatóságok nyomtatványainak kitöltésében és az illetékes hivatalokkal való kapcsolatfelvételben is közreműködnek, továbbá segíteni tudnak többek között az ellopott okmányok pótlásában is. Végül, de nem utolsó sorban, ha szükséges, igazolják az áldozati státuszt is, ami akkor jelenthet segítséget, ha valamely hatóság vagy más szerv az általa nyújtott ellátás, szolgáltatás vagy támogatás igénybevételét attól teszi függővé, hogy az igénylő személy áldozat-e.
Öt Áldozatsegítő Központot (ÁSK) nyitott 2024-ben az Igazságügyi Minisztérium.
Az áldozatsegítés az Igazságügyi Minisztérium (IM) egyik legfontosabb feladata.
Mi a romantikus csalás lényege? Milyen hatással van az internet a romantikus csalásokra? Milyen korosztályokat céloznak meg leggyakrabban a romantikus csalók? Erről a témáról beszélgetett a Csillagpont Rádióban Monos Márta szerkesztő-riporter és Doszpoly Orsolya, a Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátora.
Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, hiánypótló képzés indul az áldozatsegítés területén az Igazságügyi Minisztérium (IM) és a Miskolci Egyetem megállapodásának köszönhetően.
Az Igazságügyi Minisztérium (IM) a Magyar Ügyvédi Kamara és a Szerencsejáték Zrt.
Jelentős előrelépést jelenthetett be a közelmúltban Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Király Nóra áldozatsegítés kommunikációjáért felelős miniszteri megbízott, ugyanis az áldozatsegítésben résztvevő szakemberek képzésének és továbbképzésének elindításával bővül a Miskolci Egyetem portfóliója.
Az Igazságügyi Minisztérium (IM) kiemelt célja, hogy az áldozatok közül minél többen ismeretet szerezzenek az áldozatsegítő központokról és minél többen forduljanak a központokhoz segítségért – mondta dr.
A Pécsi Áldozatsegítő Központban (ÁSK) tartottak szakmai értekezletet a múlt héten Király Nóra áldozatsegítésért felelős miniszteri megbízott vezetésével.