A bántalmazásnak ezer arca lehet, olykor közvetett, vagy kerülő úton is beléphet az életünkbe problémaként. A fiatalember, akinek az életéért küzdöttek a késszúrás után, nem kért, mégis kapott segítséget. Nem ő az egyetlen áldozat – a boon.hu készített interjút Doszpoly Orsolyával, a Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátorával.
Az ominózus esetnél a megszúrt sértett éppen az élet és halál között lebegett, míg a családja az imák mormolásával és a sokkból való felépüléssel volt elfoglalva. Könnyű elképzelni, hogy egy ilyen helyzetben meglepetésként érhet bárkit, akinek csörög a telefonja és a vonal másik végén valaki azt mondja, segíteni szeretnénk. Doszpoly Orsolya, a Miskolci Áldozatsegítő Központ (ÁSK) koordinátora osztotta meg velünk e konkrét eset meghökkentő részleteit és azt, hogy a szervezet hogyan került kapcsolatba az érintett családdal.
Áldozatként több útvonalon is eljuthat valaki az ÁSK munkatársaihoz. Vagy egy rendezvény alkalmával találkozik a segítők szórólapjaival, vagy a rendőrségen kap arról tájékoztatást, hogy az Áldozatsegítő Központ létezik és az áldozat, ha akarja, megkeresi őket. Olyan is előfordul, hogy éppen rendőrségi kihelyezett ügyfélszolgálat alkalmával találkoznak a sértettek az áldozatsegítőkkel. A szóban forgó eset kapcsán azonban áldozatkutatás történt. De mit is jelent ez pontosan?
„Jogszabályi változások léptek életbe 2021-től, a rendőrség adatátadási rendszere, ami alatt a közvetlen áldozatelérést értjük. Ez a változás elhozta számunkra azt a lehetőséget, hogy ha valaki a rendőrségen sértettként a jegyzőkönyvfelvételnél nem tagadja meg az adatainak átadását, akkor mi a robotzsaru rendszeréből már másnap megkapjuk azokat a tényállással együtt és látunk egy preferált kapcsolattartási módot is, aminek megfelelően fölkeressük az áldozatot. Ebben az esetben úgymond nem kell „kalapolnia” a bajbajutottnak a segítségért, hanem mi magunk kezdeményezzük a segítségnyújtást. Így ez automatikusan elérhetővé válik azon áldozatok számra is, aki ezt közvetlenül nem kérték” – fogalmaz Doszpoly Orsolya.
Nem csak a sértett az áldozat
A másik fontos monitorozási forma a hírek követése elsősorban online felületeken, hiszen van olyan, hogy a média hamarabb tud egy történésről, mint arról az Áldozatsegítő Központ értesülne. Ilyen esetekben gyakorta megpróbálják megtalálni az áldozatot és a családját. Az áldozatkutatás legtöbbször azokban az esetekben eredményes, amikor életellenes cselekmény történik, mert ilyenkor a sértett egészségügyi ellátásra szorul, de fontos a hozzátartozók mielőbbi felkutatása, hogy a segítségnyújtás megkezdődhessen. Az áldozatsegítés rendszerében nem csak a sértett az áldozat, hanem mindenki, akit valamifajta hátrány, érzelmi, gazdasági, fizikai, szellemi sérülés ér a bűncselekmény következtében.
Így történt ez a miskolci konkrét esetnél is. A hírekből értesültek arról, hogy egy késszúrásos bűncselekmény történt, így felvették a kapcsolatot az áldozatvédelemben dolgozó rendőr kollégákkal és megkérték őket, hogy kérjenek hozzájárulást a hozzátartozóktól ahhoz, hogy megkereshessék őket. Itt a fiatalember a szúrást követően a helyszínről még eljutott az édesanyja lakásához, aki látván a vérző, lábán alig álló gyermekét azonnal hívta a 112-őt. Az életmentő műtét sikeres volt, a sértett felépült az eset után. Viszont családfenntartóként kiesett a jövedelme, nem lehetett tudni, hogy menyi idő szükséges a rehabilitációhoz, ráadásul mindez nyár végén történt, a gyerekek beiskoláztatása a küszöbön volt. Többszörös trauma érte tehát az egész családot.
„A kapcsolatfelvétel megtörtént és lépésről-lépésre végeztük a segítségnyújtást. Az Áldozatsegítő Központ a családot hozzásegítette az azonnali pénzügyi segélyhez, amelynek igényléséhez a bűncselekmény elkövetésének napjától 8 naptári nap áll rendelkezésére az áldozatnak. A család ezt élelmezésre, lakhatásra, gyógyszerek kiváltására igényelte. Tóth Andreának, a központ pszichológusának támogatásával pszichológiai segítségnyújtásban is részesültek a családtagok. Igyekszünk összekapcsolni az áldozat igényeit azokkal az együttműködő partnerekkel, civil szervezetekkel, amelyek ott tudnak belépni az áldozatok megsegítésébe, ahol minket a törvény megállít. Nevezett család számára így sikerült minden szükséges tanszert megszereznünk az iskolakezdésre, valamint az évszakváltásból adódó ruházatot is a gyermekek számára, amiért köszönettel tartozunk együttműködő partnerünknek” – mondta el a szakember.
Hozzátette, abban az esetben, ha valaki szándékos, személy elleni erőszakos bűncselekmény áldozatává válik, esetleg a sértett elhalálozik, kárenyhítés megállapítását kérő kérelem benyújtására van lehetőség, amelynek megtételére egy év áll rendelkezésre. Ennek a támogatásnak az igénylésével is élt az érintett család.
Példaértékű áldozatsegítés Magyarországon
Tuzson Bence igazságügyi miniszter a Magyar Nemzet hasábjain úgy nyilatkozott, hogy nem csak a bűnelkövetőkkel, az áldozatokkal is foglalkozni kell, ezt rendkívül fontosnak tartja, mint ahogy hisz abban is, hogy ez az állam kötelezettsége. A magyar rendszer példaértékű Európában a miniszter szavai szerint.
A Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátora kiemelkedő eredménynek és hatékonyságuk egyik fő kulcsának a jó szakmai kapcsolatokat tartja, a kiváló együttműködést
Ez mind előreviszi azt, hogy egy olyan komplex áldozatsegítést tudjanak véghez vinni, ami minőségében mindig magasabb szinten tud megújulni. Folyamatosak a szakmai egyeztetések, állandóan keresik azokat az utakat, amikkel bővíthető a szolgáltatási paletta, így a védőháló ami az áldozatokat körbeveszi, egyre sűrűbb szövésű.
A legújabb ilyen kapcsolódási pontok egyike a bírósági tanúgondozókkal való együttműködésre való törekvés, hogy az ügyek bírósági szakaszában az áldozatok számára nyújtható segítséghez minél többen hozzájuthassanak. A másik pedig közeledési fázisban tart, a Pszichiátriai Centrum és a Miskolci ÁSK között. Az elképzelés szerint az érintett áldozatok, akiknek a mély trauma miatt már terápiára, gyógyszeres kezelésre lenne szükségük, egy egyszerűsített csatornán kerülhetnének be a pszichiátria rendszerébe. Fontos lenne ez azért, mert a központban krízisintervenció, gyors traumaoldás a feladatunk, ami során a pszichológus megpróbálja elfogadtatni az áldozattal, hogy nem lehet meg nem történté tenni, ami megtörtént, de bizonyos esetekben a mélyebb feldolgozás egy hosszabb folyamat, ami pszichoterápiát igényel. Egy konkrét példa erre az a hölgy, aki a postaládáját ürítette a lépcsőházukban, amikor mögé osont egy alak, és szeméremsértést, inzultálást követett el vele szemben. Szerencsére szexuális erőszak nem történt, de ez is olyan megrázkódtatást jelentett az áldozatnak, olyan traumaként élje meg az esetet, ami hosszabb kezelést tett szükségessé, mert például képtelen volt elhagyni ezek után a lakását.
Doszpoly Orsolya arra a kérdésre, hogy lehet bírni, nem hazavinni ezt a sok családi tragédiát amivel munkája során szembesült azt felelte, hogy ezen a területen csak elhivatott, jó emberek tudnak dolgozni. Olyan szakemberek, akik készek arra, hogy a tudásuk mellett az energiájukkal is segítsék a terhet cipelőket. Az ÁSK koordinátora nem érzi magát egyáltalán fásultnak, sőt kollégáit is úgy trenírozza, hogy örömüket leljék abban, amit nap, mint nap végeznek. Bár tragédiákkal kikövezett hivatás-út ez, azért öröm is akad, amikor sikerül az áldozatot talpra állítani, élethelyzetét megnyugtatóan rendezni egy traumatikus eseményt követően.
Forrás: boon.hu