Az áldozatokat meg kell győzni arról, hogy nálunk valódi segítséget kapnak

2026.05.14.

Szabó Richárd koordinátor Victima Protector díjas rendőrként érkezett a Salgótarjáni Áldozatsegítő Központhoz (ÁSK) 2025 novemberében. Több évtizedes rendőri tapasztalatát és kapcsolatrendszerét nap mint nap használja munkája során. Alapelve, hogy a sokszor szkeptikusan érkező áldozatokat meg kell győzni arról, hogy a Központban valódi segítséget kapnak.

Az egykori rendőr, Szabó Richárd 2025 tavaszán, egy konferencián tudta meg, hogy a már évek óta működő Salgótarjáni Áldozatsegítő Pont hamarosan Központtá válik, tehát a jövőben magasabb szolgáltatási szinten fog teljesíteni az áldozatsegítés Nógrád vármegyében is. Némi gondolkodás után megpályázta a koordinátori pozíciót. Többek között az motiválta, hogy valami újat próbáljon ki, valami másban is megmutathassa, hogy mit tud. „25 évig tartoztam a rendőrség kötelékébe, rendészeti, bűnügyi tapasztalattal rendelkeztem. A Rendőrtiszti Főiskolát 2012-ben végeztem el. Vizsgálati osztályvezető- helyettesként, őrnagyi rendfokozatban voltam, amikor leszereltem. 2024-ben átvehettem a Victima Protector díjat az áldozatok segítésében elért eredményeim miatt” – mondta el a szakember beszélgetésünk alkalmával.  Szerinte az áldozatsegítő munka során az empátia nagyon fontos, de a kreatív gondolkodás is.  Nem szabad hibáztatni az áldozatot. Mindig meg kell keresni a lehető legjobb és legtöbbet használó segítséget. Leleményesnek és széles látókörűnek kell lenni.

Elmondása szerint a Salgótarjáni ÁSK-hoz főleg vagyon elleni cselekmények sértettjei fordulnak, de magas a száma a személy elleni erőszakos bűncselekmények áldozatainak is, és növekvő irányt mutat a speciális vagyon elleni cselekmény, az online csalások száma is.  „Mindig meg kell találni a közös hangot. Gyorsan fel kell ismerni a mutatkozó jelekből, hogy milyen mentalitású az áldozat és olyan módon kell vele kapcsolatba kerülni, hogy az megfelelő legyen. Mivel egyszer már becsapták őket, az áldozatok nagy része nehezen nyílik meg. Szkeptikusak, úgy gondolják, hogy itt nem kapnak semmit, csak egy újabb állomás az eljárások útján. Meg kell őket győzni, hogy itt valódi segítséget kapnak” – mondta Szabó Richárd arra a kérdésre válaszolva, hogy miként építi fel a bizalmat az áldozatokkal.

Szabó Richárd

A Központ kapcsolata nagyon jónak mondható a rendőrséggel, Kormányhivatallal. Együtt még hatékonyabban, gyorsabban tudnak megfelelő segítséget adni. „Hatékony a jelenlegi áldozatsegítő rendszer, de mindig van hova fejlődni” – emelte ki munkatársunk.

Egyik legfőbb céljuk egyébként az, hogy az áldozattá válást megelőzzék. Felhívni az állampolgárok figyelmét, hogy egy picit nagyobb odafigyeléssel megelőzhessék azt, hogy áldozattá váljanak. Minden olyan konferencián, rendezvényen részt vesznek, ahol az áldozattá válás téma felmerül. Legyen az fiatalok, vagy idősek köre.

Az egyik legpozitívabb szakmai élményét is elmesélte kollégánk: „Segítséget kért tőlünk egy Párizsban rekedt fiatal nő az 5 éves fiával, aki haza szeretett volna jönni, de nem volt pénze, nem ismerte a várost. Megszökött a bántalmazójától. A családsegítővel együttműködve ez a hölgy a fiával, a segítségkérés utáni napon, már egy Magyarország felé tartó buszon ült. Sikeresen hazaértek.”

Az áldozatsegítés küldetésével kapcsolatban, illetve az erre a pályára készülő fiataloknak azt üzeni Szabó Richárd, hogy a mai felgyorsult világban,  ahol mindenhonnan különböző veszélyek  leselkednek ránk, nagyon könnyű sértetté,  áldozattá válni. Bár az emberek többsége úgy gondolja, hogy velük soha nem történhet baj, de még az otthonukból sem kell kimozdulni és áldozatokká válhatnak. Az ilyen sértettek egy része nem mer segítséget kérni, már-már szégyenkezve érzik magát.   „A mi mottónk az, hogy ezekhez az emberekhez is eljussunk, merjenek segítséget kérni, ne szégyenkezzenek. Mi a Központban a kollégáimmal azon vagyunk, hogy mindig minden esetben megtaláljuk a megfelelő támogatási lehetőséget.”  


szerző: ÁSK