Az áldozatsegítés az Igazságügyi Minisztérium (IM) egyik legfontosabb feladata. A büntetőeljárás hagyományosan az elkövetők felkutatására és megbüntetésére koncentrál, de az is fontos, hogy a bűncselekmények áldozatai kapjanak segítséget az államtól – erről beszélt Tuzson Bence igazságügyi miniszter az Igazságügyi Minisztérium évzáró áldozatsegítési konferenciáján.
A büntetőjog általában csak az elkövetővel foglalkozik, pedig fontosak az áldozat szempontjai is, ehhez pedig szemléletváltoztatásra van szükség. Magyarország sokat tett e téren: 17 áldozatsegítő központ van, ebből ötöt idén adtak át, például Újbudán, Kaposváron vagy Zalaegerszegen. A cél, hogy minden vármegyében legyen ilyen központ – mondta a miniszter.
Ezekbe a központokba az áldozat minden megkötés, feltétel nélkül elmehet, hogy segítséget kérjen. A bűncselekmények áldozatai tehetetlenséget, olykor szégyent éreznek. Fontos, hogy legyen hová fordulniuk, kapjanak jogi, anyagi, pszichológiai segítséget – tette hozzá.
Ebben a munkában szükség van partnerekre, ilyen például a rendőrség. Az áldozat számára is fontos, hogy eredményes legyen az eljárás. A jogalkotásban is lényeges szempont az áldozat érdekeinek megjelenítése, ma már az elítélt feltételes szabadságra bocsátása előtt kikérik erről az áldozat véleményét is – ismertette a miniszter. Tuzson Bence beszélt arról is, hogy az IM, az előzőekkel összhangban dolgozik a büntetőeljárások gyorsításán, hatékonyabbá tételén. A bűncselekmények száma csökken, de közben új bűncselekmények jelennek meg. Ilyen az internetes csalás, amiből tavaly különösen sok történt, bár idén „kemény munkával” sikerült némileg visszaszorítani. Ezekben az ügyekben már gyorsabban elindulhat a kártérítés, a károsultak már a büntetőeljárás lezárulta előtt legalább részben visszakaphatják pénzüket. Tavaly sikerült félmilliárd forintot „megfogni, visszajuttatni” az internetes csalások károsultjaihoz.
Az áldozatokat kell a fókuszba helyezni – hangsúlyozta a miniszter, aki a rendezvényen köszönetet mondott az áldozatsegítésben dolgozóknak.
Király Nóra, az áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos a rendezvényen szintén kiemelte az áldozatsegítésben dolgozók, a központok mellett a rendőrség, a kormányhivatalok, a civil és segélyszervezetek, cégek, oktatási intézmények együttműködésének fontosságát. Ezt egy idézettel erősítette meg, miszerint: “Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj másokkal együtt!”
Elmondta, hogy a már működő 17 központ mellett jövőre Tatabányán, Szekszárdon és Salgótarjánban nyílik áldozatsegítő központ, és így már lesz minden vármegyében. Tavaly összesen több mint 30 ezer esetben fordultak a központokhoz segítségért.
A bűncselekmények, áldozatok száma csökken, a megsegített áldozatoké nő – mondta Király Nóra. A miniszteri biztos idén látogatást tett az áldozatsegítő központok többségében, ahol személyesen tapasztalhatta meg, hogy helyi szinten is milyen erős az összefogás.
Az előadók sorát dr. Töreki Sándor rendőr vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes követte, aki az összefogás jelentőségét emelte ki, de beszélt az áldozatok közvetlen elérhetőségének intézményéről is.
Prof. Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora is felkérést kapott, hogy ossza meg gondolatait. Elmondta, hogy egy nagy múltú egyetemről van szó, amely regionális tudásközpontként szolgál. Az egyetemmel való együttműködés fontos lesz a jövőben is, hiszen az áldozatsegítő szakember képzés már elindult, és jövőre fogják indítani a jogi diplomával rendelkezők számára az áldozatsegítő szakjogász szakirányú továbbképzést is. A rektor elmondta, hogy ő maga is terelt már áldozatot áldozatsegítő központba, hozzátéve, hogy komoly kutatási területet lát az áldozatsegítés témakörében.
Mager Andrea, a Szerencsejáték Zrt. elnök-vezérigazgatója az állami vállalatok társadalmi felelősségvállalásáról szólt, kiemelve, hogy rengeteg embert tudnak elérni a saját csatornáikon keresztül is, valamint olyan rendezvényeken, mint például a 70 ezer főt megmozgató Szuperkoncert. Mager Andrea kifejtette, hogy az elmúlt 20 évben felépítettek egy karitatív hálózatot, hiszen a nehéz helyzetben lévő társadalmi csoportokhoz is tudnak és szeretnének szólni. Tíz évre szokták tervezni a stratégiájukat, a vállalat továbbra is megingathatatlan partner lesz az áldozatsegítésben – hangsúlyozta az elnök-vezérigazgató.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem részéről dr. Németh Zsanett irodavezető-helyettes, osztályvezető az élethosszig tartó tanulás jelentőségét emelte ki, kifejtve, hogy miért érdemes a közszolgálati egyetemet választani. Áldozatsegítéssel 4 továbbképzési programjuk foglalkozik, mellyel kapcsolatban, két témában (Kapcsolati erőszak, emberölés, illetve Unokázós csalás, utcai támadás) két promóciós kisfilm is bemutatásra került.
A két évvel ezelőtti évzáró konferenciához hasonlóan idén is felkérést kapott előadásának megtartására Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet igazgatója. Rácsok elmondta, hogy az áldozatsegítés területén nincs olyan időszak, amikor nincs sötétség. A közösség erejével segítenek, ezért is fontos a sok kapcsolódási pont. Az igazgató – miután 15 perces előadás megtartására kapott felkérést – különböző eseteken keresztül próbálta szemléltetni, hogy az áldozatsegítés területén mekkora jelentősége van 15 percnek.
A konferencia vége felé haladva együttműködési megállapodás aláírására került sor a Magyar Turisztikai Ügynökség és az Igazságügyi Minisztérium között. Az ügynökség vezérigazgatója, Könnyid László beszédében kijelentette, hogy Magyarország elsődlegesen egy biztonságos desztináció, azonban áldozattá válhat külföldi állampolgár is. Az pedig az országimázst tudja javítani, ha idegen nyelven segítünk ezeknek az áldozatoknak.
A zárszó ismételten dr. Répássy Róbert miniszterhelyettesnek jutott. Beszédében felsorolta az idei év eredményeit, mint pl. az áldozatok által igényelhető tolmácsolási és fordítási lehetőséget, a nemzetiségi önkormányzatokkal való együttműködést, a Miskolci Egyetemmel kötött megállapodást a továbbképzés érdekében, illetve azt, hogy a kultúráért és innovációért felelős miniszter által két munkatársunk is Emberi méltóság védelméért díj elismerésben részesült. A miniszterhelyettes hangsúlyozta, hogy nem csak szakmai irányítóként van jelen az áldozatsegítés az IM életében, hanem a minisztérium kollégái közvetlenül is dolgoznak az áldozatsegítés területén.
Forrás: MTI, IM