Sopronban nyílt meg az ötödik Áldozatsegítő Pont

2025.05.15.

Az Igazságügyi Minisztérium elhivatott abban, hogy minden áldozatnak segítséget tudjon nyújtani – közölte Király Nóra miniszteri biztos szerdán a Soproni Áldozatsegítő Pont megnyitó ünnepségén a Soproni Rendőrkapitányság épületében. Az immáron öt Áldozatsegítő Pont mellett tizenhét Áldozatsegítő Központ is működik már az országban.

Az Igazságügyi Minisztérium (IM) elhivatott abban, hogy minden áldozatnak segítséget tudjon nyújtani, ezért kezdődött el évekkel ezelőtt az áldozatsegítő rendszer kiépítése Magyarországon – hangoztatta Király Nóra áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri biztos a Soproni Áldozatsegítő Pont megnyitóján.

Király Nóra miniszteri biztos

Király Nóra elmondta, hogy 17 áldozatsegítő központ működik az országban, és ezek mellé egy hónap múlva egy újabb csatlakozik Tatabányán és előkészítés alatt van további két központ megnyitása. Kiemelte azt is, hogy az év végére vagy jövő év elejére minden vármegyében lesz áldozatsegítő központ. Hozzátette: az áldozatsegítő rendszer részei még az áldozatsegítő pontok, amikből a sopronival együtt öt működik az országban. Mindezeken túl az áldozatsegítés része az ingyenesen, éjjel-nappal is elérhető Áldozatsegítő Vonal.

Király Nóra hangoztatta: folyamatosan bővítik a rendszert és azon dolgoznak, hogy mindenki tudja, baj esetén van hova fordulnia. A miniszteri biztos beszélt arról is, hogy tavaly több mint 30 ezer embernek segítettek az áldozatsegítő központokban, az idei év első négy hónapjában pedig már több mint 15 ezer embernek. Kitért arra is, hogy több mint 150 együttműködési megállapodást kötött már az IM szerte az országban a rendőrséggel, egyházi és civil szervezetekkel, oktatási intézményekkel.

Dr. Herczeg Zoltán r. alezredes, kapitányságvezető – Soproni Rendőrkapitányság; Király Nóra és Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella főosztályvezető, Igazságügyi Szakmai Irányítási Főosztály (IM)

Répássy Róbert, az IM parlamenti államtitkára azt emelte ki, hogy a kormány évek óta azon dolgozik a mindenkori igazságügyi miniszterrel, hogy a sértetti és az áldozati jogokat erősítse, illetve növelje az áldozatok lehetőségeit.

Áldozatsegítő Pontot olyan településeken nyitnak, amelyek távol vannak a központoktól, mert a cél az, hogy az áldozatok minél gyorsabban segítséget kapjanak – mondta.

Kitért arra is, hogy a rendőrség már komolyan odafigyel az áldozatokra és fontos szerepük van abban, hogy a központokba vagy a pontokba irányítják az áldozatokat. A miniszterhelyettes méltatta az áldozatsegítők munkáját, azokét is, akik nem feltétlenül az IM alkalmazásában állnak, mint pl. a pszichológusok vagy jogi segítségnyújtók.

Dr. Répássy Róbert miniszterhelyettes és Dr. Varga Péter rendőrfőkapitány, r. dandártábornok, rendőrségi főtanácsos – Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság

Farkas Ciprián, Sopron polgármestere (Fidesz-KDNP) azt emelte ki, hogy a Soproni Áldozatsegítő Pont az ország első és ez idáig egyetlen integrált központjában, a Rendészeti Integrált Központban kapott helyet. „Mit üzen egy Áldozatsegítő Pont? Hétköznapi fogalmakat, de nem magától értetődő fogalmakat. Jogbiztonság, együttérzés, cselekvő felelősségvállalás” – mondta a polgármester. Olyan időket élünk, hogy a biztonság és a rend iránti vágy felértékelődött. „A rend és a biztonság nem magától értetődő fogalmak, ezért tenni kell minden nap.” Farkas Ciprián hozzátette: nemcsak jogi és szociális, hanem morális kötelesség is segítséget nyújtani azoknak, akik valamilyen bűncselekmény vagy tulajdon elleni szabálysértés áldozatai.

Dr. Varga Péter, Király Nóra, dr. Répássy Róbert, Grieszlerné dr. Katona Mónika, dr. Herczeg Zoltán

Bátai László mb. főosztályvezető, r. ezredes, rendőrségi tanácsos képviselte a rendezvényen az Országos Rendőr-főkapitányságot. Beszédében azt emelte ki, hogy mostantól betölti célját és hivatását az Soproni Áldozatsegítő Pont, amely lehetőséget és esélyt nyújt az áldozatoknak. Az elmúlt időszakban sokat dolgoztak azon, hogy a rendőri állományban is megtörténjen egy szemléletformálás az áldozatok irányába. „Azt a célt, hogy minél több embert érjünk el, közösen tudjuk elérni. Biztos vagyok benne, hogy az áldozatsegítő és rendőrségi kollégák a lehető legnagyobb harmóniában fognak együtt dolgozni” – hangsúlyozta a r. ezredes.

Grieszlerné dr. Katona Mónika, a Soproni Áldozatsegítő Pont vezetője, dr. Teiszler Ágnes, a Győri Áldozasegítő Központ koordinátora, Király Nóra és Kámán-Németh Martina, a Szombathelyi ÁSK koordinátora

Forrás: MTI, IM


szerző: ÁSK