Az Igazságügyi Minisztérium (IM) kiemelt célja, hogy az áldozatok közül minél többen ismeretet szerezzenek az áldozatsegítő központokról és minél többen forduljanak a központokhoz segítségért – mondta dr. Répássy Róbert, a tárca parlamenti államtitkára csütörtökön Győrben, ahol megnyitották az ország tizenhetedik áldozatsegítő központját.
Répássy Róbert közölte, hogy az áldozatok 20-25 százaléka, vagyis minden negyedik-ötödik ember jut el az áldozatsegítő központokba. Ezzel az aránnyal az igazságügyi tárca nem elégedett – szögezte le. A parlamenti államtitkár hangoztatta: a kormány célja az, hogy a rendőrség munkájával csökkenjen a bűnözés, az IM közreműködésével pedig növekedjen azoknak az aránya, akik igénybe veszik az áldozatsegítő központok munkáját.
A miniszterhelyettes felidézte, hogy a győri központ megnyitása előtt a vármegyei segítést a szombathelyi áldozatsegítő központ látta el. Az IM kalkulációi szerint a győri központ a jövőben akár 1500-200 áldozatot is gondozni tud majd – mondta Répássy Róbert, hozzátéve, hogy fontos, ne csak az áldozatok, hanem azok is forduljanak segítségért a központokhoz, akik sértettek vagy hozzátartozók.
Király Nóra, az IM áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottja azt emelte ki, hogy a minisztérium célul tűzte ki évekkel korábban, hogy megerősíti az áldozatsegítő rendszert, aminek részeként minden vármegyében áldozatsegítő központot hoznak létre. A cél az, hogy az áldozatok a lakóhelyükhöz a lehető legközelebb tudjanak segítséget kérni – mondta. Hozzátette, hogy a munka folyamatos, az ország teljes lefedettségéig már csak 2-3 központot kell megnyitni.
A miniszteri megbízott beszélt arról, hogy a központokban összetett szolgáltatást nyújtanak, legyen szó pszichológiai, jogi segítségnyújtásról, vagy a kormányhivataloknak köszönhetően pénzügyi segítségről. A hatékony munka érdekében az IM több mint 150 együttműködési megállapodást kötött már kormányhivatalokkal, szervezetekkel, állami cégekkel, a rendőrséggel és az egyházakkal. Legutóbb a Miskolci Egyetemmel született egy ilyen megállapodás, aminek a részeként Miskolcon áldozatsegítő referensi képzés indul – mondta.
Dézsi Csaba András, Győr polgármestere örömét fejezte ki, hogy megnyílt a központ. A városvezető is fontosnak nevezte, hogy minél szélesebb körben ismerjék a központ működését. Elmondta azt is, hogy a városrendészeten keresztül eddig is fontos szerepet kapott a megelőzés és a hatékony rendfenntartás.
Széles Sándor vármegyei főispán beszédében a vármegyében kialakult példátlan szakmai összefogást méltatta, míg Dr. Töreki Sándor bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes a rendőrök képzését és a helyzethez igazodó megfelelő segítség fontosságát emelte ki. A legjobb reklám az elégedett ügyféltől jön – hangsúlyozta a vezérőrnagy.
Az ünnepi eseményen dr. Répássy Róbert az IM részéről együttműködési megállapodást írt alá a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatallal, a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal, valamint a Magyar Vöröskereszt Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezetével.
Forrás: MTI, IM