Fennállásának ötödik évfordulóját ünnepli a Pécsi Áldozatsegítő Központ, amely ez idő alatt csaknem hétezer olyan embernek nyújtott segítséget, akik bűncselekmény áldozataivá váltak. Áldozatsegítő munkájuk az elmúlt másfél év intenzív jogalkotásának köszönhetően a korábbiaknál is szerteágazóbbá, sokrétűbbé vált – írja a bama.hu.
Patai Péter, a Baranya Vármegyei Rendőr-főkapitánysággal, a Baranya Vármegyei Kormányhivatallal és a civil szervezetekkel is szoros szakmai kapcsolatot ápoló Pécsi Áldozatsegítő Központ koordinátora elmondta, csak idén eddig több mint ezer új áldozattal kerültek kapcsolatba, 2020-tól, azaz intézményük alapításától számolva pedig csaknem hétezernek segítettek.
Nem véletlen, hogy az Igazságügyi Minisztérium (IM) áldozatsegítő központok kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottja az egyik legjobban működő áldozatsegítő központnak nevezte a pécsit. Király Nóra tavaly szeptemberben Répássy Róbert, az IM parlamenti államtitkára kíséretében érkezett a baranyai vármegyeszékhelyre. Patai Péter a pécsi központ munkájáról szólva kiemelte: tevékenységük fókuszában a bűncselekmények áldozatainak joghoz jutásának elősegítése áll, valamint az áldozatok azon képességének támogatása, hogy jogaikkal élni tudjanak. A gyakorlatban ez többek között jogi támogatást, ügyviteli tanácsadást, kérelmek összeállításához és a kárigények összeállításához nyújtott segítséget jelent.
A pécsi koordinátor példaként említette, hogy a vagyon elleni bűncselekmények áldozatai számára az egyik legfontosabb kérdés, hogy miként térülhet meg káruk. Az áldozatsegítő központ ebben is részletes tanácsot tud adni az érintetteknek. Olyan egyéb „alternatív igazságszolgáltatási” jogintézmények elérésében is segítséget nyújtanak, mint közvetítői eljárás, a mediáció. A személy elleni bűncselekmények esetében, különösen ha azok a „négy fal között” történnek, az áldozatsegítő központ az áldozat biztonságának megteremtésére fókuszál, a védelmi intézkedések aktivizálásával. „E területen, ha csak az elmúlt egy év jogalkotását nézzük, számos előrelépés történt” – hangsúlyozta Patai Péter, aki felhívta a figyelmet arra, hogy a távoltartás és a megelőző távoltartás jogintézményei mellett idéntől elérhetővé vált a sértettel történő önkényes kapcsolatfelvétel tilalma is.
Az áldozatsegítő központ a társadalom lelkiismerete
Az áldozatsegítő központ abban is segíteni tud, hogy az áldozat a szabadságvesztésre ítélt elkövető szabadulásáról értesüljön, de akár végleges hatályú távoltartás megvalósulásában is támogatást tudnak nyújtani. A jogi segítségnyújtáson felül különös figyelmet fordít a központ a professzionális érzelmi segítségnyújtásra is, szükség esetén pszichológus segítségével. Patai Péter kitért arra is, hogy a személy elleni bűncselekmények áldozatai gyakran kieshetnek a munkából, egészségügyi kiadásai, egyéb kárai keletkeznek. Az ő esetükben kárenyhítési támogatás elérésében is tud segítséget nyújtani az áldozatsegítő központ. Azoknak is érdemes a központhoz fordulniuk, akik bűncselekmény, például online csalások áldozataként hirtelen krízishelyzetbe kerül. Az ő számukra azonnali pénzügyi segély is elérhető.
„Az áldozatsegítő központok a társadalom lelkiismereteként működnek” – összegzett Patai Péter.
Forrás: bama.hu