Mi történik a Debreceni Áldozatsegítő Központban? „Hozzánk bárki fordulhat!”

2025.07.02.

Hova lehet fordulni, ha csalás vagy bántalmazás áldozatai lettünk? A rendőrségen kívül ott a Debreceni Áldozatsegítő Központ, ahol jogászok és pszichológusok állnak az érintettek rendelkezésére – írja a haon.hu

Bűncselekmények sértettjei ingyenes és szakszerű segítséget kaphatnak a krízishelyzetekben. A Debreceni Áldozatsegítő Központ alacsony küszöbű szolgáltatást nyújt, így tulajdonképpen bárki fordulhat hozzájuk, még akkor is, ha nem tett rendőrségi feljelentést.

Az áldozatsegítés intézményrendszere Magyarországon

Az első áldozatsegítő központ 2017-ben nyitotta meg kapuit Budapesten. A központokat azért hozta létre az Igazságügyi Minisztérium, mert felismerték, hogy szükség van egy olyan helyre, ahol alacsonyabb küszöbű szolgáltatást tudnak nyújtani a bűncselekmények áldozatainak. Korábban a Magyar Nemzet Tuzson Bence igazságügyi miniszterrel készített interjút a hazai áldozatsegítő rendszerről.

Az áldozatsegítő szolgálatoknál, amelyek a kormányhivatalokban működnek, hatósági munkavégzés folyik, és kérelmet kell beadni a segítségnyújtási formákhoz. Hozzánk, a központhoz viszont bárki fordulhat, akár olyan is, aki nem rendelkezik papírral arról, hogy bűncselekmény áldozata, mert például nem mert elmenni a rendőrségre” – magyarázta dr. Jakab-Elek Anikó, a Debreceni Áldozatsegítő Központ koordinátora.

dr. Jakab-Elek Anikó, a Debreceni Áldozatsegítő Központ koordinátora
Fotó: haon.hu

A debreceni központ 2022. február 15-én kezdte meg működését, és a tizedik ilyen központ volt az országban. Az interjú időpontjában már szinte minden vármegyében van áldozatsegítő központ, és a tervek szerint hamarosan teljessé válik ez az országos hálózat.

Kik fordulhatnak az áldozatsegítő központhoz?

A központba alapvetően kétféle módon érkeznek az áldozatok. Vannak, akik maguktól keresik fel a központot, akár személyesen, telefonon vagy e-mailben. A másik elérési mód pedig közvetlen, amikor maga a központ keresi meg meg az áldozatokat, akik a rendőrségi feljelentés vagy tanúkihallgatás során nem tiltják meg, hogy a központ segítséget nyújtson számukra. „Bizonyos bűncselekményfajtáknál a jogszabály előírja, hogy az áldozatok adatai átkerülnek hozzánk egy szakrendszeren keresztül, és mi keressük fel őket” – részletezte a központ koordinátora.

Fontos kiemelni, hogy az áldozatsegítő központok nem csak a közvetlen sértettekkel foglalkoznak, hanem azok hozzátartozóival, sőt, akár szemtanúkkal is, amennyiben őket is megviselte az eset. „Az is lehet, hogy valakit látott egy lopást a villamoson, nem szólt semmit, és ez nyomasztja. Ez is okozhat az emberben olyan krízist, olyan feszültséget, ami miatt segítséget szeretne kérni” – tette hozzá Jakab-Elek Anikó.

A leggyakoribb bűncselekmények, amikkel az áldozatok a központhoz fordulnak, a lopás, zaklatás, illetve egyre gyakoribb az online csalás. Előfordul kapcsolati erőszak is, illetve szintén jellemző, amikor iskolai bántalmazás miatt keresik fel a központot.

Milyen segítséget nyújtanak a központban?

A segítségnyújtás különböző formákban valósulhat meg, és személyre szabottan, az áldozat igényeihez igazítva történik. Sok esetben már az is elég, ha az áldozat egy biztonságos környezetben elmondhatja, mi történt vele. A központban ingyenes pszichológiai segítségnyújtást biztosítanak, amelyhez nem szükséges rendőrségi feljelentés. Itt egy klinikai szakpszichológus tud segítséget nyújtani az áldozatoknak és a hozzátartozóknak.

„A pszichológiai segítségnyújtás nem terápia, hanem a bűncselekmény következtében kialakult krízisen próbál segíteni. Több alkalommal is lehet jönni, de ez nem évekig tartó folyamat” – magyarázta a koordinátor. Ezen kívül jogi tanácsadás is folyik a központban, ami nem tévesztendő össze a kormányhivatalokban működő jogi segítségnyújtással, ahol konkrét jogi képviseletet biztosítanak.

Iránymutatást adunk az áldozatnak, együtt gondolkozunk. Volt olyan eset, hogy bejött egy áldozat, akinek az édesanyját behálózta egy család, és féltek, hogy ráíratják a házat. Ilyenkor elkezdünk azon gondolkozni, hogy esetleg gondnokság alá helyezés lehet-e a megoldás például” – mondta Jakab-Elek Anikó.

Debreceni Áldozatsegítő Központ

Pénzügyi segítség krízishelyzetben

Az áldozatsegítés részeként azonnali pénzügyi segélyt is lehet igényelni, ami nem rászorultsági alapú, hanem a krízishelyzet határozza meg. „Tipikus eset, amikor nyugdíjasok megkapják a nyugdíjukat, és ellopják tőlük a pénztárcából vagy a számlaszámról eltűnik. Ilyenkor nem fogja tudni kifizetni a lakhatási költségeit, nem tudja kiváltani a gyógyszereit, nem tudja megoldani az élelmezését. A jogszabály hat féle kiadásra teszi lehetővé az azonnali pénzügyi segély igénylését”  – magyarázta Jakab-Elek Anikó.

Létezik állami kárenyhítés is, amit szándékos személy elleni erőszakos bűncselekmények esetén lehet igényelni. Ez súlyosabb esetekre vonatkozik, például emberölés esetén a hozzátartozó igényelheti a temetési költségek átvállalását az államtól. Fontos azonban tudni, hogy a központban nincs lehetőség pénzügyi kifizetésre. Sokszor azt várják az áldozatok, különösen csalás esetén, hogy visszakapják a pénzüket, de erre nincs mód. „Az állami áldozatsegítő rendszernek az lenne a feladata, hogy az a krízis, amibe került az áldozat, abból próbáljuk kihúzni. Ezért van az azonnali pénzügyi segély, a segítő beszélgetés, és az azonnali pszichológiai segítségnyújtás” – emelte ki a központ koordinátora.

Bántalmazás, zaklatás és amikor menekülni kell

A központ jelzési kötelezettséggel rendelkezik bizonyos esetekben. Ha kiskorú veszélyeztetéséről van szó, a családsegítő szolgálathoz fordulnak, súlyosabb esetben a gyámhatósághoz is. Hozzátartozók közötti erőszak esetén a jegyzőnek tesznek jelzést. Zaklatás esetén – ami gyakran volt párkapcsolat után jelentkezik – a központ segít a feljelentés megtételében, illetve a távoltartás kérelmezésében is.  Sok esetben azt tapasztaljuk, hogy a feljelentés már önmagában elég ahhoz, hogy a másik fél észrevegye, hogy túlzásba vitte  – mondta Jakab-Elek Anikó. A súlyosabb esetekben, amikor valakinek menekülnie kell, az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) nyújt segítséget.

„Ha valaki azonnali menekülésre szorul, az OKIT órák alatt megszervezi. Volt már olyan, hogy innen, a vezetékes telefonunkról hívta az áldozat az OKIT-ot. Ilyenkor fogja az ember a holmiját, amit összepakolt, és akár egy nő egyedül, akár gyermekkel együtt elmenekül” – részletezte a koordinátor.

Gyermekekkel végzett munka

A központban lehetőség van gyermekkorú áldozatok megsegítésére is, de ők jellemzően szülővel vagy törvényes képviselővel érkeznek. A pszichológiai munka során speciális eszközöket használnak a gyermekekkel való kommunikációhoz. Van nálunk világjáték, ami egy terápiás eszköz, és kifejezetten a gyerekekkel való munkában használják. Ebben minden apró tárgynak jelentősége van. Ahogy a gyermek játszik ezzel a világjátékkal, attól függően, hogy milyen figurákat és tárgyakat használ, a szakember már ki tudja elemezni, hogy mi történhetett – magyarázta a koordinátor asszony. A gyermekek esetében is előfordulnak szexuális bántalmazások, bár a szakember szerint ezek ritkábbak. Azonban a fizikális és a lelki bántalmazás jelei előbb-utóbb észrevehetők a gyermeken, és például tanárok is be tudják jelenteni, ha felfigyelnek rá.

Tanácsok áldozatoknak

A központ koordinátora szerint a legfontosabb tanács, amit áldozatoknak adhat: merjenek segítséget kérni. „Ha még nem is merik az első lépést megtenni, egy segítségnyújtást próbáljanak igénybe venni. A központ szakembereihez bizalommal fordulhatnak, van segítség, vagy akár felhívhatják az Áldozatsegítő Vonal számát” – javasolta dr. Jakab-Elek Anikó. A Debreceni Áldozatsegítő Központ egy alacsony küszöbű szolgáltatást nyújt (ingyenes szolgáltatás), szakképzett jogászokkal és pszichológussal, akik segítenek a bűncselekmények áldozatainak a krízishelyzet kezelésében, a továbblépésben, és az esetleges hatósági ügyek intézésében is.

Forrás: haon.hu


szerző: ÁSK