Az Igazságügyi Minisztérium (IM) a Magyar Ügyvédi Kamara és a Szerencsejáték Zrt. támogatásával nagyszabású konferencia keretében nemcsak megemlékezett a magyarországi jogi segítségnyújtás intézményének húszéves évfordulója kapcsán, hanem nemzetközi résztvevőkkel színesítette az előadók palettáját. A konferencián az Év Jogi Segítője díjak átadása mellett köszöntötték azt a tíz szakembert is, akik 20 éve dolgoznak elhivatottan a jogi segítségnyújtás területén.
Az Országos Bírósági Hivatal épületében megtartott esemény dr. Répássy Róbert igazságügyi miniszterhelyettes, parlamenti államtitkár és dr. Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökének köszöntőbeszédével kezdődött. Az államtitkár beszédében úgy fogalmazott, hogy segítségnyújtás nélkül az emberi társadalom alapvető működése szinte elképzelhetetlen lenne. Ez a jelenség mélyen gyökerezik az életünkhöz szükséges kapcsolatokban és együttműködésben. Az emberi kapcsolatok interaktív és kölcsönös rendszere a társadalom minden szintjén jelen van, nemcsak a családban vagy az egészségügyben, hanem a mindennapi élet valamennyi területén. Az együttműködés, az empátia és a másokért való felelősségvállalás nélkülözhetetlen a társadalmi kohézióhoz, és ennek hiánya alapjaiban kérdőjelezné meg az emberi közösségek fennmaradását és fejlődését – hangsúlyozta dr. Répássy Róbert.
Az ügyvédi kamara elnöke, dr. Havasi Dezső elmondta e hivatás kapcsán, hogy nem csak a jog számít, hanem az emberség is. A tavalyi beszédéhez hasonlóan idén is kihangsúlyozta, hogy rászoruló emberekkel, illetve áldozatokkal foglalkozni lelkileg nagyon megterhelő tevékenység, így a miniszterhelyetteshez hasonlóan köszönetét fejezte ki valamennyi jogi segítségnyújtásban dolgozó munkatársnak. A két köszöntőbeszéd után átadásra kerültek az Év Jogi Segítői díjak.
Dr. Bősz Endréné dr. Wéber Aranka több mint három évtizedet töltött el a közigazgatásban, ahol széleskörű gyakorlati tapasztalatot szerzett és megtanulhatta az emberekkel való együttműködés különböző formáit, a konfliktusok feloldásának lehetőségeit, a konfliktusok kezelését. Ajogi segítségnyújtás intézményének 2004. áprilisi kezdetétől – azaz már több, mint két évtizede – folyamatosan (újra- és újra) szerződött jogi segítő. Mind az ügyfelektől, mind a kormányhivatali kollégáktól érkezett hálás és elégedett visszajelzések szerint munkáját mindig a legnagyobb szakmai igényességgel, szakmai alázattal és lelkiismeretesen végzi.
Dr. Kulcsár István 25 év közigazgatási tapasztalat után kezdte meg ügyvédi tevékenységét, 2010-től jogi segítő. Jellemzően a hozzá forduló ügyfelek ügyeit valamennyi szakaszban képviseli. Speciális szakértelmet igénylő ügyekben is segíti ügyfeleit, így szaktudása sok esetben pótolhatatlan. A visszajelzések szerint sok ügyfél keresi fel, mert a mások által nem vállalt „kilátástalan” ügyekben is szívesen nyújt segítséget.
Az ünnepélyes díjátadó után Király Nóra, az Igazságügyi Minisztérium áldozatsegítés kommunikációjáért felelős miniszteri megbízottja, valamint Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella, az Igazságügyi Szakmai Irányítási Főosztály vezetője is üdvözölte a megjelenteket. Király Nóra kiemelte, hogy egy éve kapta meg azt a megbízatást, hogy a magyarországi áldozatsegítő központokat láthatóvá tegye. A rendszer évek óta épül, hisz az összefogásban és a közös munkában, hisz csak így lehet fejleszteni ezt a fontos területet – hangsúlyozta a miniszteri megbízott. Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella beszédében elmondta, hogy 2021-ben hagyományteremtő szándékkal rendezték meg a Magyar Ügyvédi Kamarával közösen az első Jogi Segítői és Áldozatsegítési konferenciát. „A szakmai párbeszéd újjáélesztésének célja az volt, hogy elősegítse a területen dolgozó szakemberek közötti együttműködést, információcserét és tapasztalatok megosztását. A jogintézmény indulásának 20. évfordulója kiemelkedő mérföldkő, amely alkalmat ad arra, hogy méltó módon megünnepeljük a múltbéli eredményeket. Ez egyben kiváló lehetőség arra is, hogy elismerjük azoknak a kormánytisztviselőknek a munkáját, akik az elmúlt két évtizedben hozzájárultak a szakterület fejlődéséhez és sikeréhez” – fejtette ki a főosztályvezető.
Az IM Szakmai Irányítási Osztályának vezetője, dr. Czipóth Lukács a magyarországi jogi segítségnyújtás elmúlt húsz évéről tartott kimerítő előadást, egészen a középkori szokásjogra visszautalva, illetve taglalva a későbbi szegényjogi rendelkezéseket.
Katarzyna Janicka-Pawlowska, az Európai Bizottság áldozati jogokért felelős koordinátora egy néhány perces videóüzenetben köszöntötte a konferencia résztvevőit. A húszéves jubileumra utalva elmondta, hogy ez egy valóban fontos mérföldkő, és sajnálja, hogy személyesen nem lehet jelen. Biztosítani azt, hogy a bűncselekmények áldozatai megkapják a szükséges támogatást és védelmet, minden jól működő igazságszolgáltatási rendszer alapvető eleme – jelentette ki. Hozzátette, hogy az áldozatközpontú igazságszolgáltatás kialakítása nemcsak az áldozatok, hanem az igazságszolgáltatási rendszerek és az egész társadalom számára is nagy jelentőséggel bír. Az áldozatközpontú igazságszolgáltatás mégis viszonylag új megközelítés az európai büntetőeljárásokban. Ez egy olyan terület, amely csak az elmúlt 20 évben növekedett gyorsan, mind nemzeti, mind európai szinten. A koordinátor örömét fejezte ki, hogy Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek élen járnak ebben a folyamatban.
A konferencia első részében még három előadást hallgathattak meg az érdeklődők. Az Áldozati Jogok Európai Hálózata (ENVR) képviseletében dr. Ferenczi Aniella előadásában a hálózat működését mutatta be, különös tekintettel annak céljaira, tagjaira, valamint rátért arra is, hogy milyen tevékenységeket végez a nemzetközi szervezet.
A szünet előtti két utolsó előadó az Európai Unión belüli egyes határon átnyúló ügyekről tartott előadást. Az IM Nemzetközi Magánjogi Főosztályának vezetője, Ninauszné dr. Bartók Ágnes általános kitekintést adott az EU-n belüli határon átnyúló polgári ügyekben való jogi segítségnyújtás rendszeréről, majd röviden bemutatta ennek gyakorlati alkalmazását az egyes családjogi jogterületeken, így különösen a jogellenes gyermekelviteli eljárásokban, valamint a határon átnyúló tartási ügyekben. Ugyanennek a témának a gyakorlati oldalát szemléltette dr. Garas Csilla egyéni ügyvéd.
A szünet után a 2024-ben megnyitott öt új áldozatsegítő központ koordinátora mutatkozott be, illetve mutatta be a központok tevékenységének egy-egy oldalát, úgymint a rendőrséggel, a kormányhivatalokkal vagy a szociális ellátórendszerrel való kapcsolattartás. A zalaegerszegi koordinátor a nemzetközi kapcsolatokról szólt, ugyanis a közelmúltban már határon túli önkormányzattal is együttműködési megállapodást kötött az Igazságügyi Minisztérium.
A húszéves jogi segítségnyújtás jubileumára tekintettel az utolsó blokkban nemzetközi előadók is tarkították a résztvevők sorát. Karin Gölly jogász, a burgenlandi Áldozatvédelmi Központ vezetője az az áldozatok segítéséről és jogi támogatásáról beszélt, míg Michaela Chládeková (Nemzetközi Kapcsolatokért Felelős Igazgató – Szlovák Ügyvédi Kamara) a szlovák, Petra Janželj ügyvéd pedig a szlovén jogi segítségnyújtási rendszerről tájékoztatta a hallgatóságot.
A konferencia végén dr. Répássy Róbert és Diamantopoulosné dr. Kenyeres Gabriella elismerő okleveleket adott át a Jogi Segítségnyújtó Szolgálat megalakulása óta a szakterületen dolgozó tíz munkatárs részére.
Címlapfotó: dr. Havasi Dezső, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke