A Baranya vármegyei rendőrség és a szintén vármegyei Katasztrófavédelem közös gyermeknapi rendezvényt szervez a pécsiek és a közeli települések lakosai számára 2025. május 25-re. A rendezvényre a Pécsi Áldozatsegítő Központ (ÁSK) is meghívást kapott. Az esemény apropóján a Rádió 1 készített interjút Patai Péterrel, az ÁSK koordinátorával. Hogy kik is lehetnek az áldozatok? Miben tudnak segítséget nyújtani az áldozatsegítők, és hogy hogyan érjük el őket? Hallgassák meg az interjút az értékes információkért!
„Az Áldozatsegítő Központ elsősorban a bűncselekményt elszenvedett áldozatoknak nyújt segítséget. Áldozat közé sorolható az is, aki még ugyan nem tett feljelentést, de hogyha betér hozzánk, bizony megállapítható, hogy ő valójában egy bűncselekményt szenvedett el. A célunk pedig egyértelműen az, hogy a bűncselekmény következtében keletkezett sérelmei, mind teljesebb értékben enyhítésre kerüljenek” – kezdte a beszélgetést Patai Péter.
Az áldozatsegítő szakember részletesen beszélt arról, hogy milyen komplex szolgáltatási csomaggal bírnak az áldozatok sérelmei hatásának csökkentése érdekében. Jogi tanácsadást és ügyviteli támogatást is nyújtanak az áldozatoknak. Az ügyviteli támogatás elsősorban a jogérvényesítés elősegítését szolgálja. Krízisintervenciós ellátást biztosítanak, „hiszen egy bűncselekmény következtében azért nem csak maga egy tényszerű cselekményről beszélünk, hanem egy emberről, egy áldozatról, aki átment ezen a bűncselekményen, és ennek következtében sokszor erőteljes érzelmi megrázkódtatást is elszenved, ami akadályozni is tudja akár a későbbi jogérvényesítésében” – folytatta a koordinátor.
A Pécsi Áldozatsegítő Központ felnőtt és gyermekpszichológust is alkalmaz, kapcsolati erőszak esetén pedig menekítésben is tud segíteni, hiszen ilyen esetben az áldozatnak már nem biztonságos a lakhatása. Ennélfogva még védett szálláshoz való hozzájutásban is segítséget nyújtanak.
Az interjú során szóba került még többek között a rendőrségi adatátadás intézménye; hogy mivel jár egy feljelentés, a büntetőeljárás megindulása; melyek a biztonságot szolgáló védelmi intézkedések; illetve, hogy csak magyar állampolgárok igényelhetik-e a szolgáltatásokat?
Az interjú egyik legfontosabb üzenete: fontos, hogy minőségi együttműködésen alapuljon a kapcsolat az áldozatsegítő társszervek között.
A teljes interjú: