Ahogy arról már korábban is beszámoltunk, hiánypótló képzés indul az áldozatsegítés területén az Igazságügyi Minisztérium (IM) és a Miskolci Egyetem megállapodásának köszönhetően. A képzés indulásáról a Csillagpont Rádióban Monos Márta szerkesztő-riporter dr. Jánosi Andrea egyetemi docenssel, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar Bűnügyi Tudományok Intézete, Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Intézeti Tanszék oktatójával és Doszpoly Orsolyával, a Miskolci Áldozatsegítő Központ koordinátorával beszélgetett.
A jogi szakokleveles áldozatsegítő szakember két féléves képzést az országban elsőként indítják a Miskolci Egyetemen. Több hónapos konzultáció eredménye, hogy a jelenlegi struktúrában kialakult a képzés. Az interjú során elhangzott, hogy régebbi időkre visszanyúló jó együttműködés jellemzi az egyetem és az IM kapcsolatát. Az első vidéken létrehozott áldozatsegítő központ (ÁSK) a miskolci, most pedig egy régebbi jó kapcsolat lett megerősítve. Folyamatosan szükség van áldozatsegítő szakemberekre, hiszen az országban egyre csak épülnek az áldozatsegítő központok – emelte ki Doszpoly Orsolya.
A képzés komplex egészet képez, nem kizárólag az áldozatsegítéshez szükséges alapfogalmakat és alapismeretek nyújtja, hanem betekintést nyerhetnek a bűnmegelőzésbe, az áldozatpolitika rendszerébe, megismerkedhetnek a büntetőjogi alapismeretekkel, kommunikációs ismeretek szerezhetnek. Emellett megismerhetik az áldozattá válás pszichére gyakorolt hatását, tehát pszichológiai ismeretek oktatására is sor kerül – sorolta dr. Jánosi Andrea.
A gyakorlati órák az áldozatsegítő központokban fognak megvalósulni, ezáltal a hallgatók komoly szakmai betekintést nyerhetnek a mindennapokról.
A teljes beszélgetés alább érhető el: