Empatikus attitűd és szociális érzékenység az egyénre szabott segítségnyújtásért

2025.01.06.

Közel tizenegy hónapja nyitotta meg kapuit a Kaposvári Áldozatsegítő Központ (ÁSK), amely azóta is az áldozatok érdekében végzett személyre szabott, empatikus és komplex segítségnyújtás központja Somogy vármegyében. A központ tapasztalt szakemberek és széleskörű együttműködő hálózat révén biztosít érzelmi, jogi, anyagi, és természetesen pszichológiai támogatást a bajba jutottak számára, miközben fokozott figyelmet fordít a szociálisan hátrányos helyzetű áldozatok elérésére.

A Kaposvári Áldozatsegítő Központ 2024. februári megnyitó ünnepsége rendhagyó jellegű volt, ugyanis az ÁSK átadása mellett a Victima Protector díjak is átadásra kerültek, immáron harmadik alkalommal. A vármegyére vonatkozóan korábban is színvonalas áldozatsegítő segítségnyújtásról beszélhetünk, hiszen a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Fókuszban az áldozat programja eddig is összekötötte az áldozatsegítő szakembereket és intézményeket, így a 2022 júniusa óta létező Siófoki Áldozatsegítő Pontot is.

Triznay Gabriella, a Kaposvári ÁSK koordinátora jogász végzettségű, korábban a vármegyei Kormányhivatal igazságügyi szakterületén 16 éven keresztül foglalkozott áldozatsegítéssel.  Kollégái sok éves közigazgatási tapasztalattal, államigazgatási és szociális végzettségű szakemberek, akikkel csapatként dolgoznak a közös célért: az egyénre szabott segítségnyújtásért a bajba jutott áldozatok részére. „A Központban kiváló gyermek- és ifjúsági klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológus biztosítja az érzelmi segítségnyújtást, mellyel együtt az áldozatsegítő támogatások, így – többek között – a jogi segítségnyújtás, a Kormányhivatal által biztosítható anyagi támogatás, az érdekérvényesítés igazán komplex segítséget ad az áldozatoknak” – mondta beszélgetésünk során Triznay Gabriella, aki a jogi tanulmányai előtt igazgatásszervező szakon végzett az Államigazgatási Főiskolán.

dr. Triznay Gabriella

„Az ÁSK tevékenysége az összetett segítségnyújtás a különböző társhatóságok, civil szervezetek, egyházak közreműködése nélkül nem lenne teljes. A Kormányhivatal, a jelzőrendszeri tagok mellett kiváló az együttműködés a vármegyei Rendőr-főkapitányság által működtetett áldozatvédelmi referensi hálózat szakembereivel is” – fejtette ki a koordinátor, aki közigazgatási szakvizsgával is rendelkezik. Somogy vármegyére – nagy földrajzi kiterjedtsége mellett – kifejezetten jellemző az aprófalvas, szegregált települések jelenléte, ahonnan a vármegyeszékhelyre történő bejutás nehézséget okozhat a szociálisan hátrányos helyzetű áldozatok számára. Többek között e probléma áthidalását is segíti a rendőrkapitányságok függetlenített áldozatvédelmi referenseinek együttműködése a Központunkkal és a vármegyei Kormányhivatal területi Áldozatsegítő Szolgálatával.

Bűncselekmény, tulajdon elleni szabálysértés esetén az áldozat közvetlen elérése, tájékoztatása akár lakóhelyén is megtörténhet az áldozatvédelmi referensek közreműködésével. Az általuk közvetlenül továbbított adatok alapján az áldozatok személyre szabott szolgáltatást kapnak az Áldozatsegítő Központtól. A segítségnyújtás célja a hatékony támogatáson kívül, hogy az áldozat egy helyen, egy szakemberrel konzultálva kapja meg az általa igényelt segítséget, így megelőzhető a további traumatizálódás az áldozatsegítési eljárás során. „Fő célunk az empatikus odafigyeléssel a személyre szabott segítségnyújtás, vagyis a megfelelő igazságügyi szolgáltatás nyújtása, a másodlagos viktimizáció megelőzése mellett” – taglalta áldozatsegítő munkatársunk, aki az év Áldozatsegítője Csapatának Tagja (2009), az év Áldozatsegítője (2011), Miniszteri Elismerő Oklevél birtokosa, valamint jubileumi elismerésben részesült az Áldozatsegítő Szolgálatért végzett 10 éves szakmai munkájáért (2016).


szerző: ÁSK