A Győri Áldozatsegítő Központ (ÁSK) koordinátori feladatait dr. Teiszler Ágnes látja el, aki az áldozatsegítés területén már régóta széleskörű tapasztalattal rendelkezik. A Victima Protector díjas munkatársunkkal a végzettségéről, korábbi feladatköreiről, az együttműködő partnerek hálójának fontosságáról, és az áldozatokhoz való hozzáállásáról beszélgettünk, mert ahogy fogalmazott: az elszenvedett bűncselekmény hatásait gyakran nehéz egyedül feldolgozni.
Szociálpedagógusi, óvodapedagógusi és jogi diplomával rendelkezik dr. Teiszler Ágnes. Pályafutása során sokféle területen megfordult – többek között volt ingatlanértékesítő, irodavezető, edző, pályázatíró és rendőr is. „Azonban ami mindegyikben közös: emberekkel foglalkoztam. Embereknek segítettem. Most így visszatekintve, rá kell, hogy jöjjek, ez az életem: szeretek segíteni” – fejtette ki kolléganőnk beszélgetésünk elején.
A rendőrségen végzett munkája során nagy tapasztalatot szerzett a gyermek- és ifjúságvédelem, kapcsolati erőszak elleni fellépés, valamint a bűnmegelőzési programok területén. „Áldozatvédelmi referensként és mentorként koordináltam a vármegyei rendőri állomány áldozatvédelmi tevékenységét, rendszeres képzéseket és szemléletformáló programokat szerveztem, hogy az információ a hatékony segítségnyújtásról minden érintetthez elérjen. Nagyon örülök, hogy ezt a tevékenységet itt is folytathatom, mivel az ÁSK egyik fontos tevékenysége az áldozattá válás megelőzése is. Prevenciós munkám során különösen szívesen dolgoztam, dolgozom gyerekekkel, kamaszokkal és idősekkel, hiszen ők azok, akiknek gyakran a legnagyobb szükségük van a támogatásra” – sorolta áldozatsegítő szakemberünk.
Teiszler Ágnes 2023-ban elnyerte az Igazságügyi Minisztérium által alapított, az Országos Rendőr-főkapitánysággal közösen átadott Victima Protector Díjat, amelyre – nyilvánvalóan – különösen büszke, „hiszen ez az elismerés visszaigazolja elkötelezettségemet az áldozatokért végzett munka iránt” – mondta.
Beszélgettünk az áldozatsegítésben és a megelőzésben elengedhetetlen állami és civil szervezetek közötti szoros együttműködésről is. Kolléganőnk szerint is kiemelkedően fontos egy hatékony és széleskörű munkakapcsolati rendszer kialakítása és fenntartása, hiszen az áldozatok gyakran sokrétű, egymást átfedő problémákkal érkeznek hozzájuk. „Hiszem, hogy a jó kapcsolatrendszer és kommunikáció segít abban, hogy az áldozatok minél hamarabb megkapják a megfelelő segítséget. Például, rövid működésünk alatt számos esetben keresett fel minket kapcsolati erőszak áldozata, akinek egyszerre van szüksége jogi tanácsadásra, pszichológiai támogatásra, ideiglenes szálláshely biztosítására. Az ilyen összetett szükségletek ellátása különféle szervezetek együttes munkáját kívánja meg. Ráadásul az áldozatok gyakran elszigeteltnek érzik magukat. A kapcsolatrendszer és az együttműködés lehetővé teszi, hogy egy olyan támogatói hálózat vegye körül őket, amely képes megadni a szükséges biztonságérzetet és támogatást” – világított rá Teiszler Ágnes.
Legfontosabb társszervük egyértelműen a vármegyei rendőrség, illetve a városi rendőrkapitányságok, amelyekkel mondhatni napi munkakapcsolatban vannak, hiszen legtöbben az ő közvetítésükkel jutnak el hozzájuk. De – a többi ÁSK-hoz hasonlóan – szorosan együttműködnek a kormányhivatal és a családsegítők munkatársaival is.
A győri központunk „csapatáról” az alábbiakat osztotta meg velünk egykori rendőr kolléganőnk: „Külön öröm számomra, hogy két kiváló és elhivatott kolléganővel dolgozhatok együtt. Egyikük családsegítő és mentálhigiénés tapasztalattal rendelkező szociális munkás, másik munkatársam pedig iskolapszichológusként szerzett gyakorlatot a fiatalokat és családokat érintő helyzetek megoldásában. Így hárman, eltérő, de az áldozatok szempontjából fontos, egymást kiegészítő területeken gondolkodva, valódi csapatként tudunk hatékony segítséget nyújtani. Munkánk során igyekszünk megvalósítani azt az alapelvet, mely szerint minden áldozat számára létezik segítség, és hogy ezt a segítséget a lehető legemberibb módon közvetítsük számukra. A többi központhoz hasonlóan a Győri ÁSK-ban is nagy szerepet kap az áldozatok érzelmi megsegítése, hiszen az elszenvedett bűncselekmény hatásait gyakran nehéz egyedül feldolgozni. Ezt a fontos szolgáltatásunkat, a pszichológiai tanácsadást egy olyan kiváló szakember végzi, aki traumafókuszú szemlélettel dolgozik, emellett többéves tapasztalata van a szociális szférában és ismeri az elkövetői oldalt is, hiszen pártfogóként is dolgozott.”
Nyugat-dunántúli munkatársaink a „Biztonság, támogatás, újrakezdés – a Győri Áldozatsegítő Központban melletted állunk” mottónak megfelelően próbálnak a mindennapok kihívásaira megnyugtató megoldásokat találni.