Tavaly április 11-én nyitotta meg kapuit az ország 15. Áldozatsegítő Központja Székesfehérváron, melynek munkatársai nap, mint nap azon dolgoznak, hogy pszichológiai, jogi, és szükség esetén anyagi segítséget nyújtsanak az áldozatoknak – írja a feol.hu.
Van úgy, hogy az élet nehéz helyzeteket szül, melyből egyedül, biztonsági háló nélkül nehéz kilábalni és nem is kell! Nekik segít a központ. De hogyan zajlik az áldozatsegítés és milyen élethelyzetekből szeretnének kiutat az áldozatok? Ezt kérdeztük Halászné Kis Andreától, a Székesfehérvári Áldozatsegítő Központ koordinátorától.
Mint azt elmondta, általában olyan áldozatok fordulnak hozzájuk, akik valamilyen bűncselekmény áldozatai. Ám ők nem csak kimondottan a sértettek lehetnek, hanem azok a személyek is, akik közvetett sértettjei, áldozatai egy bűncselekménynek.
„Az áldozatsegítés folyamatát tekintve többféle módon zajlik. Amennyiben a bűncselekmény áldozata feljelentést tesz a rendőrségen, akkor a hatóságok a jogszabály szerint járnak el, amely kimondja, hogy esettől függően az áldozatsegítő központoknak egy zárt rendszerben meg kell kapniuk a sértett adatait, akik előzetesen nyilatkoznak arról, hogy hogyan vehetjük fel velük a kapcsolatot: telefonon, postai úton vagy e-mailben. Ez az egyik módja. Abban az esetben, ha ezt a jogszabály nem írja elő, akkor a rendőrség csak tájékoztatja az áldozatot a központról és az áldozatsegítés lehetőségéről. A harmadik eset pedig az, amikor az áldozat saját maga határozza el, hogy felkeres minket és segítséget kér” – részletezte a feol.hu kérésére a szakember.
Áldozatsegítés felsőfokon
A fent említettek után a kapcsolatfelvételkor első körben egy érzelmi megsegítés zajlik, a központ munkatársai érzelmileg támogatják, segítik és megnyugtatják az érintett felet, mindeközben pedig felmérik szükségleteit, traumáit és aszerint tájékoztatják szolgáltatásaikról és az esetleges lehetőségekről. Ahogy azt Halászné Kis Andrea elmondta, van, hogy már az első alkalommal végbe is megy a segítségnyújtás, de az is előfordulhat, hogy ez egy hosszabb, több alkalmas folyamat. Tipikus ilyen eset, ha az áldozatnak pszichológiai segítségre van szüksége. Egy-egy trauma feldolgozásában a központ ingyenesen biztosít egy 8 alkalomból álló pszichológiai terápiát. De segítenek lakhatási krízisben, ha csalás vagy átverés miatt az áldozatnak megélhetési gondjai akadtak, orvosi ellátásban, jogi problémákban és szükség esetén kimenekítésben is.
Utóbbinak nevezik azt az eljárását, amikor az áldozatot szó szerint kimenekítik az élethelyzetéből, mert félő, hogy bántódás nélkül nem tudna távozni a bántalmazó féltől. Például, ha az áldozatot kapcsolati erőszak éri, de az emberkereskedelemben érintett sértetteket is menekítették már. A konkrét folyamatot tekintve ilyenkor az áldozatot elhelyezik egy olyan védett szálláson, amelynek kilétét még a központ sem ismeri, és komplex rehabilitációt ajánlanak neki. Ez a szálláson túl, munkalehetőséget, ellátást és jogi segítséget jelent.
Az Áldozatsegítő Központot a legtöbb esetben kapcsolati erőszak áldozatai keresik fel
Halászné Kis Andrea tapasztalatai szerint a legtöbb esetben olyan áldozatok keresik fel őket, akik kapcsolati erőszak áldozatai, de sokan vannak olyanok is, akik átverés, online csalás következtében veszítették el pénzük egy részét, nyugdíjukat vagy megtakarításukat. Hangsúlyozta azt is: teljesen mindegy, hogy milyen problémával fordulnak hozzájuk az érintettek, a lényeg, hogy ott megértést kapjanak, támaszt és a szükséges segítséget.
Végezetül a székesfehérvári adatok kapcsán megtudtuk: a tavaly április 11-i nyitás óta már ezres nagyságrendben segítettek és 150 felett volt azon estek száma, amikor csak informálódtak náluk a betérők, de segítséget (még) nem kértek.
Forrás: feol.hu